Src Kursu İstanbul

Src Sınav Hakkı

Src belgesi eğitimi alacak olan kursiyerler, eğitimlerini tamamlar tamamlamaz sınav aşaması başlar. Bu sınavları Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü tarafından organize edilerek İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri yapmaktadır. Src sınav hakkı ve diğer sık sorulan sorulara aşağıda yanıt vermeye çalışacağız.

Src 3 belgesi almak için kaç derse giriliyor?

Cevap: Src 3 belgesi için toplam 16 derse girilmektedir. Dersleri görmek için aşağıdaki linki tıklayarak derslerin adlarını görebilirisiniz.
Src 3 Dersi

Src sınavında kaç sınav hakkı vardır?

Cevap: 1. sınavdan sonra 3 sınav hakkı daha vardır.. Yani toplam 4 sınav hakkı tanınmaktadır.

Src sınavları yılda kaç kez düzenlenir?

Cevap : Sınav yılda 12 kez düzenlenmekte olup bakanlık gerek duyulması halinde sınav sayısını artırılabilir.

Src Sınavından Kaldığımda Sınav Harcı Ödemem Gerekir mi?

Evet. Src sınavından başarısız olan kursiyerler aynen birinci sınavda yatırdığı harç miktarı kadar ikinci sınava da girerken bu harcı yatırması gerekiyor. 2023 yılı için harç ücreti 240 TL.dir.

OKUMALISIN!  SRC Belgesi Ders Saatleri

Src Yazılı Sınavını Geçtikten Sonra Başka Sınav Var mı?

Evet var. Src sınavından başarılı olan kursiyerler aynı gün uygulama sınavına da girmeleri gerekir. Bu uygulama sınavında toplamda 3 farklı görsel soru sorulur. Ve bu üç sorunun ikisine doğru cevap verilmesi beklenir. Bu üç sorudan ikisini bilen adaylar artık src almaya hak kazanmış olacaktır.

Src Belgesinde de Sürücü Kursu Gibi Direksiyon Sınav Var mı?

Hayır yok. Src sınavları sadece teorik ve uygulamadan oluşan iki aşamalı bir sınavdır. Ayrıca ehliyet alınırken araç üzerinde yapılan bir sınav yoktur.

Src belge türleri arasında soru farklılıkları var mı?

Evet var. MEB müfredatında her belge için farklı dersler bulunmaktadır. Buna örnek olarak gümrük mevzuatı ve uluslar arası ulaştırma mevzuatı derslerini göstertebiliriz. Bu iki ders src 2 ve src 4 belgelerinde yoktur. Doğal olarak gümrük ve uluslar arası mevzuatı derslerinden 4 tane soru farklı çıkar.

Diğer Sıkça Sorulan Sorular

 

Leave a Reply