Src Kursu İstanbul

SRC BELGESİ NE İŞE YARAR?

Trafikte aktif olarak araç kullanan kişileri fazlasıyla yakından ilgilendiren src belgesi ne işe yarar pek çok kişi merak ediyor. Normal şoförlerle uzaktan yakından alakası bulunmayan bu belge, ticari olarak araç kullanan kişiler ile bu aracın bağlı olduğu firmayla ilgilidir. Karayolları Taşımacılığı Yönetmenliği’nce zorunlu tutulan bu belge kişinin ehliyetine ek olarak sahip olması gereken belgeler arasında yer alır ve bu belgeye sahip olmadan yolcu, eşya veya yük taşıyan ya da taşıtan firmalara yüklü meblağlarda cezalar kesilir.

Src Belgesi Nasıl Alınır?

Öncelikle karayolu üzerinde yolcu ve yük taşımak isteyen kişinin bu src belgesi ne işe yarar onu öğrenmesi gerekiyor. Keza yürütülen faaliyet alanına göre sahip olunması gereken belgelerin yetki alanları birbirinden farklıdır. Kendi alanını belirleyen kişi, belgenin verildiği kursları araştırabilir. Bu kurslar bakanlık ile beraber çalışan ve kişilere önce eğitim verip sonra sınava tabi tutan yerlerdir. Yine faaliyet olanına göre çeşitlenen belge sürelerince gerekli dersler almanız zorunlu tutulmuştur. Bu dersler sonucunda yetki belgesi sınavına alınırsınız. Sınavda karşınıza çıkacak sorulardan almanız gereken en limit 60 puan olarak belirlenmiştir. Fakat bu puanı almanız anında belgeye sahip olabileceğiniz anlamına gelmiyor. Çünkü her bir çeşidinde şart koşulan en önemli unsur psikoterapi raporudur. Bu rapordan geçerli notu alamıyorsanız, belge sınavında 100 tam puan dahi alsanız almaya hak kazandığınız belgeniz teslim edilmez.

OKUMALISIN!  SRC Fiyatları

Ayrıntılı bilgi için linki ziyaret edebilirsiniz: https://www.srcbelgesi.co/src-belgesi-nasil-alinir-src-belgesi-alma.php

Kaç Çeşit Src Belgesi Var?

Minimum yaş sınırı ve belli raporları temin ederek almaya hak kazanacağınız 5 ayrı türü bulunan src belgesi ne işe yarıyor detaylı bir şekilde açıklamak gerekirse;

  • Src 1 belgesi; uluslararası karayolu taşımacılığı kullanılarak yapılan yolcu taşıma işlemlerinde gereklidir. Kullanacağınız aracın büyüklüğüne göre yaş sınırı bulunur ve bu belgeyi aldığınız an hem Türkiye sınırlarında hem de uluslararası platforma yolcu taşıyabilirsiniz.
  • Src 2 belgesi; sadece Türkiye içinde yolcu taşımanıza izin verilen bir belgedir. Bu belge olmadan taksi, dolmuş, personel aracı, okul aracı vs. kullanırken yakalanırsanız cezaları oldukça yüksektir.
  • Src 3 belgesi; src 4 belgesinin yetki alanlarını da kapsayan bu belge ile uluslararası yük, eşya ve kargo taşıma hakkında sahip olursunuz. Eğer src 3 beleniz var ise 4. belgeyi almadan Türkiye’nin her noktasında belirtilen eşya ve yükleri taşıyabilirsiniz.
  • Src 4 belgesi; sadece Türkiye Cumhuriyeti devletinin hudutları içerisinde yük ve eşya taşıma iznine sahip olduğunuzu belirten bir yetki belgesidir.
  • Src 5 belgesi; diğer adı ADR olan bu belge diğerlerinden biraz daha özeldir. Normal eşya, yük veya yolcu taşımaya benzemeyen bu belge sayesinde yanıcı, patlayıcı veya alev alabilen özellikler gibi riskli yapısı bulunan ve tehlikeli maddeler sınıfında yer alan tüm malzemeleri taşıma hakkına kavuşursunuz.

Src ne demek ve src belgesi ne işe yarar yazımızı okuyabilirsiniz

OKUMALISIN!  Src Sınav Hakkı

Src Belgesi Ücretleri

2023 yılınız güncel src belgesi fiyatlarını görmek için tıklayınız

Başta bu işleri yürüten firmalar ve sonrasında da o araçları kullanacak olan şoförler kesinlikle src belgesi ne işe yarar bilmelidirler. Bu bilgi ışığından kesinlikle trafiğe belgesi eksik bir şekilde çıkmamaları gerekiyor ve hemen bu belgelerin temin edilmesini sağlamalıdırlar. Bu konuda her şehrin bünyesinde bulunan ve bahsi geçen belgelere dahil bakanlıkla birlikte çalışan kurumlara başvuru yapmalısınız. Almak istediğiniz belge türüne göre görmeniz gereken belli saatleri içeren dersler var. Bu dersler bittikten sonra sınava girip en az 60 puan alırsanız belgenize şart koşulan psikoteknik rapor incelenir. Burada da bir sıkıntı bulunmuyorsa anında belgenizi alabilirsiniz. Belge temini için ödeyeceğiniz ücretler alacağınız türe göre değişir çünkü ders saatleri belgeyle alakalıdır. Bu ücretleri kurumun kolay ödeme seçeneklerini öğrenerek de halletmeniz mümkün.

Leave a Reply