Src Kursu İstanbul

SRC3 Hangi Araçları Kullanır?

SRC3 hangi araçları kullanır sorusu oldukça merak edilen ve araştırılan bir konu olmuştur. 4925 sayılı Karayolları Taşıma Kanunu’na göre karayollarında yük ve eşya taşımacılığı yapan sürücülerin SRC belgesini almaları zorunludur.

Kargo, yük ya da yolcu taşıyan araçlar Karayolları Taşıma Yönetmeliğine göre ticari araç statüsünde değerlendirildiklerinden bu taşıtları kullanan sürücülerin de SRC belgelerine sahip olmaları gerekir. SRC belgelerinden herhangi birini almaya hak kazanmak için ders programları ve konuları alınacak belgeye göre belirlenmiştir. SRC belgelerinde Valiliklerin belirlediği taban fiyatlar yani en düşük fiyatlar belirlenmekte buna göre belirlenir. Yetkili kurumlardan bu konuda daha detaylı bilgi almak mümkündür.

Telefon: 0 212 641 13 13 ARA

SRC3 Nedir

SRC3 Nedir?

SRC3 Nedir? Kimler Tarafından Kullanılır?

Ticari araç kullanan sürücülerde bulunması zorunlu belgelerin içinde sürücü belgesi, psikoteknik raporu ve mesleki yeterlilik belgeleri yer aldığı bilinir. Bu belgelerden herhangi birinin eksik olması durumunda sürücülere bir takım cezai yaptırımlar uygulanır. O yüzden gereken belgeleri tamamlayarak yollara eksiksiz bir şekilde çıkmalıyız.

SRC3 hangi araçları kullanır sorusunun cevabına  gelirsek kamyon, minibüs, panelvan, kamyonet, otobüs, tır ve çekici gibi araçları kullananlar ile kargo, yük ve yolcu taşımacılığı sektöründe sürücülük yapan kişilerin SRC belgesi almak zorunda olduğunu  belirtmiştik. Şimdi src belgesi ne demek ve çeşitleri nelerdir inceleyelim.

OKUMALISIN!  Manlift Operatör Kullanma Belgesi Nedir?

SRC belgesi çeşitleri şunlardır:

  • SRC 1
  • SRC 2
  • SRC 3
  • SRC 4
  • SRC 5

SRC 3 belgesi ülkeler arasında yük, eşya ve kargo taşımacılığı yapan sürücülerin alması gereken bir belge türüdür. Kamyon, tur, çekici gibi araçların yanı sıra kamyonet, panelvan ve pikap tarzı araç kullanıcılarının da SRC 3 belgesini alarak bu araçları kullanmalıdır.

SRC3 hangi araçları kullanır sorusuyla birlikte yaş sınırına da dikkat etmesi gerekir. Yük, eşya ve kargo taşımacılığı yapan sürücülerin 19 yaşından gün almış ve 66 yaşından gün almamış olması da gerektiğinden SRC3 belgesi almadan evvel bazı kriterler doğrultusunda başvuru yapmalıdır.

SRC3 Belgesi Nasıl Alınır?

SRC3 Belgesi Nasıl Alınır?

SRC3 Belgesi Nasıl Alınır?

SRC3 hangi araçları kullanır sorusunun cevabını yukarda vermeye çalıştık. SRC belgesini almak isteyen sürücüler bu belgeleri vermekte olan kurumlara kayıt yaptırdıktan sonra verilen eğitimleri tamamlamasının ardından mesleki yeterlilik sınavına katılmalıdır. Sürücüler eğitimleri alacakları belge çeşidine göre tamamlar. Yeterlilik sınavından 60 ve üzeri puan alan adaylar başarılı sayılarak SRC belgesini almaya hak kazanırlar. Uluslararası eşya ve kargo taşımacılığı yapacak olan sürücülerin aldığı SRC 3 belgesi için eğitim süresi 41 saattir.

SRC3 Belgesi Kimlere Veriliyor?

Uluslararası ve yurt içinde eşya, yük ve kargo taşımacılığı yapmakta olan sürücülerle kamyon, çekici ve tır kullanan sürücülere SRC3 belgesi verilir. Bunun yanında kamyonet, pikap, panelvan ve benzeri taşıtları kullanan sürücüler de bu belgeyi alabilirler. Sonuç olarak yük ve eşya taşıma amacıyla üretilmiş olan tüm ticari araçları kullanan sürücülerin SRC3 belgesini almaları zorunludur.

OKUMALISIN!  Gümrük Kaçakçılık ve Tır Mevzuatı - Serbest Bölgeler Bölüm 2

SRC3 Belgesini Alma Koşulları Nelerdir?

SRC3 hangi araçları kullanır sorularının ardından gelelim alma koşullarına. İşte SRC3 belgesini almak için gereken koşullar;

  • 19 yaşından gün almış olmak
  • 66 yaşından gün almamış olmak
  • Kullanılacak araç tipine göre sürücü belgesi sahibi olmak
  • Psikoteknik raporuna sahip olmak
  • SRC3 belgesini alabilmek için gerekli koşulları sağlayıp sınavında başarılı olmak

SRC3 Belgesi Neleri İçerir?

SRC3 hangi araçları kullanır sorusuyla birlikte SRC belgesinin kapsamı da araştırılan konular arasındadır. SRC3 belgesini almaya hak kazanmış sürücüler SRC belgesine sahip oldukları andan itibaren yurt içinde ve yurt dışında kargo taşımacılığı yapma imkanına kavuşuyorlar. Ayrıca, SRC3 belgesini alan sürücüler aynı zamanda SRC4 belgesini de almış sayıldıkları için SRC4 belge koşullarını da sağlamış oluyorlar.

Bu kapsamdaki her türlü taşıma işini de gönül rahatlığıyla yapabilirler. 25 Şubat 2003 tarihi öncesi C, D ve E sınıfı sürücü belgesine sahip olanlar herhangi bir eğitime tabi tutulmadan ve sınava katılmadan bu belgelerini e-devlet üzerinden rahatlıkla alabilirler.

SRC3 Belgesi İçin Teorik ve Uygulamalı Sınavlar

SRC3 hangi araçları kullanır sorularının ardından gelelim sınavlara ve bu sınavların kapsamlarına. Sürücüler kendileri için gerekli olan SRC3 belgesini alabilmek için katıldıkları mesleki yeterlilik sınavı öncesi yetkili kurumlarca eğitime tabi tutulurlar.

Mesleki yeterlilik sınavı iki aşamada uygulanmaktadır. Birincisi öğretim programlarına uygun en az 40, en fazla 50 sorudan oluşan çoktan seçmeli test olarak uygulanır. Teorik sınavın değerlendirilmesinin ardından 100 tam puan üzerinden 70 ve üzeri puan elde eden adaylar başarılı sayılarak aynı gün uygulamalı sınava da tabi tutulurlar.

OKUMALISIN!  Sigortanın Tanımı ve Başlıca Özellikleri

Adayın toplamda dört defa sınava girme hakkı bulunuyor. Adaylar öğretim programlarına uygun 4 veya 5 uygulamalı soruya tabi tutulurlar. İlk uygulamalı sınavında başarısız olan adayın 3 defa daha sınava girme hakkı bulunur ve 4 sınavda da başarısız olursa yeniden eğitime tabi tutularak sınava tekrardan girme şansını elde edebilir. Tüm bu ders ve sınavların başarılı bir şekilde verilmesiyle birlikte, SRC belgenizi alarak güvenle yollara çıkabilirsiniz.

Leave a Reply