Src Kursu İstanbul

Manlift Operatör Kullanma Belgesi Nedir?

Manlift lisansı gerekli iş makinaları kursu, makaslı platformlar ve manlift ehliyetleri için lisanslı bir iş makinaları kursundan olabilir. Programın temeli kaldırma yükleme (Personel ve  Kaldırma Belgesi) operatör eğitimidir. Manlift kullanma belgesi ve manlift ehliyeti hakkında tüm detaylar aşağıdadır.

Manlift Operatör Tanımları ve Görevleri

Manlift Operatörü

Manlift Operatörü

Manlift operatörü, iş sağlığı ve güvenliği sistemi ve çalışma kuralları çerçevesinde vinçleri konumlandıran, yükleri elleçleyen, iş makinelerini kontrol eden ve mesleki gelişim faaliyetlerini yürüten nitelikli kişidir. İş sağlığı ve güvenliği mesleğini ve çevresel önlemleri de dikkate alır.

  • İş sağlığı ve güvenliği tedbirlerini uygular
  • Çalışma talimatlarını kontrol eder
  • Çalışacağı alanın yer kontrolünü uygular
  • Manlift kullanmadan önce günlük kontrol yapar. (Motor yağı, su, akü, lastik vb.)
  • Manliftin zamanında bakımını yapar.

Manlift Operatör Ehliyet Gerekli Mi?

Manlift operatörü olmak isteyenler veya daha önce bu mesleği icra etmiş ve yeterlilik belgesi vermiş kişileri yetiştirmeye yetkili, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı lisanslı iş makinaları ihtisas kurslarıdır. Ülkemizde Milli Eğitim Bakanlığı’nın izni olmadan hiçbir eğitim kurumu açılamaz ve iş makinaları kursları izin yetkisi Milli Eğitim Bakanlığı’ndadır.

OKUMALISIN!  SRC2 Belgesi

Özel  iş makinaları kursu programına katılarak ve operatör sertifikası eğitim kursunu alırken ehliyetinizi alabileceğiniz tek belge iş makinaları kursundan almış olduğunuz operatör sertifikasıdır. Trafik kanunu ve yönetmeliklerine göre araç trafiğine açık kara yolunda manlift operatör türü iş makineleri kullanacak kişiler operatörlük belgesini ehliyetine işletmek zorundadır. Lastik tekerlekli iş makineleri operatör belgeleri ehliyet işletilebilir.

  • Önemli: Manlift kullanacak olan operatör iş makinası ile trafiğe çıkmayacaksa sürücü belgesine manlift ehliyeti olarak işletmesine gerek yoktur. Trafiğe kapalı alanlarda manlift operatör belgesi ile kullanabilir.

Aksi durumda herhangi bir kaza veya olumsuzluk durumunda sürücü belgesi ehliyetsiz sayılırlar bu Manlift operatörünü ve işverenini zor durumda bırakır. Yeni tip ehliyetlerde operatörlük belgeleri ehliyetin arkasında 12. satırda kod olarak yazılmaktadır. Bu kodlar, operatörün lisans türüne göre değişir. (İş makinaları ruhsatında G tipi kod bulunmalıdır)

İş güvenliği profesyonellerin, işletme işyeri denetimi sırasında Manlift kullanma belgesi (personel ve yük kaldırıcı sertifikaları) sahip olmaları gerekmektedir. 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanununa göre işverenler, çalışanlarını yaptıkları işte eğitmek zorundadır. Uzmanlık eğitimi almamış çalışanların yaşadığı kazalar konusunda eğitim almayan kuruluşlar, temelde kusurlu olarak kabul edilir.

Manlift Operatör Belgesi Nedir?

Manlift Operatör Belgesi: İş makinaları kursu tarafından iş makinası kursunu tamamladıktan ve işletme ruhsatına sahip olduktan sonra tarafınıza verilen ve  Milli Eğitim Kurumu tarafından onaylı kurs bitirme belgesidir. Manlift operatörü (personel ve yük kaldırma belgesi),   bu belge ile Manlift’i sadece  depo, antrepo, fabrika, avlu gibi trafiğin yasak olduğu yerlerde iç mekânlarda kullanabilirsiniz.

OKUMALISIN!  Yetki Belgesinin İptali

İnsan Asansörü Kullanma Lisansı  Sınıf G Lisansı Nedir?

Manlift tipi iş makinesinin trafikte, iç veya dış mekânlarda, sahada, şantiyede, depoda vb. yasal olarak çalıştırılabilmesi için gerekli sürücü belgesidir. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı özel eğitim kurumlarının müfredatında kaldırma operatörü yetiştirme programı (personel ve kaldırma kapasitesi sertifikası) operatör yetiştirme programı olarak adlandırılmaktadır. Manlifti kullanabilmeniz için gerekli belgeler  manlift operatörü belgesidir. Manlift Faaliyet Ruhsatı ile ilgili tüm detaylar aşağıda açıklanmıştır.

Manlift  İşletme Ruhsatını Nereden Alabilirim?

MEB tarafından yetkili özel eğitim kurumlarında özel lisanslı iş makinesi kursları gibi iş makineleri konusunda kurslar düzenlemektedir. Manlift ehliyet başka yerden alınmaz.

Manlift Operatörü Ehliyeti  ve Sınav Prosedürü?

Manlift işletmeciliği sertifikası alabilmek için öncelikle Milli Eğitim Bakanlığı özel eğitim kurumlarının Müfettişliği tarafından yetkilendirilmiş bir özel iş makinesi kursuna kayıt olmak, Operatör sertifikası tek sınıf bir  belge değildir. Aynı şey ehliyet için de geçerli, her makine tipinin sertifikası ayrı. Çalıştırmayı seçtiğiniz makineye bağlı olarak uygun operatör sertifikasına sahip olmanız gerekir.

Manlift Operatör Kullanma Belgesi yazımız hakkında sorular sorabilirsiniz. Daha önce yazdığımız forklift ehliyeti yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Leave a Reply