Src Kursu İstanbul

SRC Belgesi Kimler Alamaz?

SRC Belgesini Kimler Alamaz?

SRC belgesi alabilecek ve alamayacak olanlar 4925 sayılı Karayolu Taşıma Yönetmeliği gereğince bildirilmiştir. 34. Maddede birinci fırka bu yönde geliştirilmiştir.

Src Belgesi Nedir?

Kimler SRC Belgesi Alamaz?

Uygun aracı kullanma için ehliyet sahibi olmayanlar belgeyi alamaz. Ehliyete sahip olduktan sonra başvuruda bulunabilirler.  66 yaşını dolduran ve 66 yaşından gün alan kişilere bu belge verilmez. 65 yaşından önce alınmış olan belge varsa, yaş dolumu sonrasında belge geçerliliğini yitirir.
Belgeyi alabilecek kişi 26 yaşını doldurmuş olmalıdır. Otobüs kullanma yaşı 26 olarak belirlenmiştir. SRC 1 ve 2 belgesini 26 yaşından küçükler alamaz.
SRC belgesi alamayacak kişiler arasında kursa başvursa bile bazı suçlar nedeniyle hüküm giyenler bulunur.

Bu suçlar; insan kaçakçılığı, gümrük kaçakçılığı, ateşli silah ya da bıçak ile yaralama ya da ölüm, uyuşturucu, terör suçlarıdır.  Bazı durumlarda ise SRC belgesinin alınması gerekmez.

SRC Belgesi Kimlere Gerekmez

4925 sayılı Karayolu Taşıma Yönetmeliği 2. Maddesinde bu durum açığa kavuşturulmuştur.

  • Taşıma ticari bir şekilde yapılmıyorsa ve resmi kuruma aitse SRC belgesi alınması gerekmez.
  • Yolculuk için iki ya da üç tekerleğe sahip motosiklet gibi motorlu araçlar tercih edilirse hüküm gereği belge alınması gerekmez.
  • Otomobil römorkuna takılan herhangi ticari olmayan bir eşya taşınıyorsa kişinin SRC belgesi almasına gerek yoktur.
  • Araç Jandarma’ya ait ise, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin malıysa ya da Emniyet veya Sahil Güvenlik ekiplerine bağlıysa kapsam dışında kalır.
  • Naklen yayın, cenaze aracı veya tekerlekli vinç sahipleri de yurt dışına çıkarken SRC belgesine ihtiyaç duymaz. Ancak bu araçları kullanım amacına uygun şekilde hizmet vermelidir.
  • Başak bir istisna da Emniyet Genel Müdürlüğü ya da Türk Silahlı Kuvvetleri gibi birimlere yakıt taşıyanlar içindir.
OKUMALISIN!  Ulaştırma Mevzuatı Ders Notları - Bölüm 2

Yukarıda belirtilen şekilde ülke dışına çıkacak olan araç sürücülerinin SRC belgesi alması şart değildir.

SRC belgesi kimler alamaz kapsamında ehliyet sahibi olmayanlar, belirli suçlardan hüküm giyenler, 66 yaş üstü ve 26 yaşın altında olarak özetlenebilir.
SRC belgesi almak için doğru şartları barındırıyorsanız bu konuda size yardımcı olacak kurum ehliyet kursları değildir. Özel olarak SRC belgesi kursuna başvurmanız gerekir.

Bizi twitter da takip edebilir, yeni yazılarımızdan haberdar olabilirsiniz.

Leave a Reply