Src Kursu İstanbul

SRC Belgesi Şartları

Src Yaş Şartı

Src Yaş Şartı

Src eğitimlerinde uluslararası eşya, kargo, yük ve yolcu taşımacılığında eğitim 32 saat olarak verilmektedir. Yurt içi Src eğitimlerinde ise toplam 36 saat olarak verilmektedir. Src eğitimlerinin içeriğinde sürücülük üzerine eğitim verilmektedir. Sürücülerin Mesleki Yeterlilik eğitimlerinde Src 1 uluslararası yolcu taşımacılığında toplamda 16 çeşit ders vardır. Src 2 yurt içi yolcu taşımacılığında 16 çeşit ders vardır.

Src 1 ve Src 2 belgelerinde Gümrük Mevzuatı, Tır ve Kaçakçılık dersi ile Tehlikeli Madde Taşımacılığı derslerinden Muaf olup Src 3 ve Src 4 belgelerinde ise Düzenli Yolcu Taşımacılığı ile Turizm Taşımacılığı Derslerinden Muaftırlar. Src Belgesi almak isteyenler derslerin tamamına katılması zorunludur. Ayrıca T.C.Ulaştırma Altyapı Bakanlığının çıkarmış olduğu 4925 sayılı Karayolu Taşıma Yönetmeliğine göre 25/02/2003 tarihinden önce sürücü belgesi ve sosyal sigorta kurumlarından yine aynı tarihten önce belgesi varsa muafiyet hakkından istifade ederek sınava ve eğitimlere katılmadan direkt olarak bu belgeleri bakanlığa dilekçe ile başvuru yapıp alabilirler.

Src belgesi yaş sınırı

Src yaş sınırı 18 Eylül 2021 tarihi itibari ile güncellenmiştir. Buna gören src yaş sınırı 31 Aralık 2023 tarihine kadar 69 olarak güncellenmiştir.

Src belgesi için yaş şartı aranmaktadır. Yaş şartını şu şekilde özetleyebiliriz; 66 yaşından gün almayanlar ile 18 yaşını doldurup ehliyet almaya hak kazananlar eşya ve kargo taşımacılığı için eşya ve kargo taşımacılığı için src belgesi ne başvurabilirler. Yolcu taşımacılığında src belgesi; bu tür src belgesi için yaş şartı üst sınır olan 66 bunda da geçerli olup alt sınırda farklılıklar vardır. Bu fark alt sınırda 26 dır.

OKUMALISIN!  Src Belgesi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Src kaç yaşında iptal oluyor?

4925 Sayılı Karayolu Taşıma Yönetmeliğinin ilgili hükümlerine göre Src belgesi 66 yaşına kadar alınır. 66 yaşını dolduran sürücüler artık ticari taşıt kullanamazlar.

SRC 1 ULUSLARARASI YOLCU TAŞIMACILIĞI

SRC 2 YURT İÇİ YOLCU TAŞIMACILIĞI

SRC 3 ULUSLARARASI YÜK, EŞYA TAŞIMACILIĞI

SRC 4 YURT İÇİ YÜK, EŞYA TAŞIMACILIĞI

Leave a Reply