Menü
Anasayfa Hakkımızda Kadromuz SRC Referanslarımız Yetki Belgesi İletişim
SRC Belgesi
Src Belgesi Src1 Belgesi Src2 Belgesi Src3 Belgesi Src4 Belgesi Src5 Belgesi SRC Sorgulama SRC Fiyatları SRC Ders Saatleri Sınavsız SRC Belgesi SRC Sınav Sonuçları SRC Başvurusu Kayıp SRC Belgesi SRC Sınav Duyurusu SRC Eğitimi Psikoteknik Raporu SRC Belgesi için Gerekli Evraklar
ÜDY Belgesi
ÜDY Belgesi ÜDY2 Belgesi
ODY Belgesi
ODY Belgesi
SRC Dersleri
Araç Bilgisi ve Ekonomik Araç Kul. Çalışma ve Dinlenme Süreleri Davranış Psikolojisi Bölüm 1 Bölüm 2 Düzenli Yolcu Taşımacılığı A Türü Yetki Belgesi B Türü Yetki Belgesi D Türü Yetki Belgesi Geçiş Belgeleri ve Güzergah Kur. Araç için Gerekli Belgeler Eşya Belgeleri Geçiş Belgeleri Geçiş Belgeleri 2 Geçiş Belgesi Dağıtımı Kullanım Şek. Göre Geç. Bel. Muaf Tutulan Taşımalar UBAK Belgesi Gümrük Kaçakçılık ve Tır Mevzuatı Bölüm 1 Bölüm 2 Bölüm 3 Bölüm 4 Güvenli Sürüş Teknikleri Harita Okuma Bilgisi İletişim Teknolojileri İlk Yardım Bölüm 1 Bölüm 2 Tehlikeli Madde Taşımacılığı Bölüm 1 Bölüm 2 Bölüm 3 Trafik Kazalarının Önlenmesi Trafik Kuralları ve Cezalar Turizm Taşımacılığı Ulaştırma Mevzuatı Bölüm 1 Bölüm 2 Bölüm 3 Yasal Sorumluluklar ve Sigorta Bölüm 1 Bölüm 2 Bölüm 3 Edirne Keşan Src Belgesi
Sınav Soruları

Araç kullanımı sırasında güvenli sürüş teknikleri nelerdir?


Araç kullanımı sırasında güvenli sürüş teknikleri  

Araçlar özellikle trafiği yoğun şehirlerimizde bir yerden bir yere ulaşmak için kullandığımız, belli donanım, güvenlik ve sürüş tekniklerine uygun davranılması gereken taşıtlardır. Araç veya araba kullanırken dikkat edilmesi gereken hususlar ve güvenli sürüş için yapılması gerekenler nelerdir? Öncelikle araç içine girmeden evvel toplamda 1 dakikadan daha az süre alacak birkaç ufak ama çok ama çok önemli detayları uygulamalıyız.
Bu hususları iki başlık altında toplayabiliriz.

Bunlar;

  1. Dış kontroller
  2. İç kontroller

src belgesi kursu

Araba kullanmaya başlamadan  evvel dış kontrollerde yapılması gerekenler nelerdir?

İlk olarak araç lastik havalarının inmediğinin kontrolünü sağlamak amacıyla araç etrafında bir tur atmalıyız.
Kapattığımız aynalarımız var ise onları açmalıyız.
Aracın kaputunda özellikle motor bölümüne denk gelen yerlere bir kaç kere kapı tıklatır gibi burup, küçük  hayvanların girip girmediğini kontrol etmeliyiz. Hatta tıklattıktan sonra biraz bekleyip ses dinlemeliyiz.

Güvenli Sürüş Teknikleri: srcbelgesi.com/guvenli-surus-teknikleri/

Araba kullanmaya başlamadan  evvel iç kontrollerde yapılması gerekenler nelerdir?

Araç kapılarını açtıktan hemen sonra araba binmeliyiz. Etraftan geçen diğer araçların rahatlıkla trafik içerisinde yanımızdan geçişlerini engellemeliyiz.
Kapıları açtıktan sonra ilk önce sağ ayağımızla aracın fren pedalına basarak araca binmeliyiz. Buna sebep olarak ise bir önceki kullanışımız sonrasında aracımızın el frenini çekmeyi unutmuş olabilir. Arabaya bindiğimizde aracın olası iler geri kaymasını engellemek amacıyla ayağımızla fren pedalına basmalıyız.

Öncelikle kendi can güvenliğimizden başlamalıdır. Araba içine bindikten sonra arabanın kapılarını kilitlemeliyiz. Hemen ardın bir ayağımız fren pedalında iken elimizle emniyet kemerimizi takmalıyız. Emniyet kemerini taktıktan sonra kullandığımız araç daha önceden kullanamadığımız bir araba ise aynaların ayarlamasını yapmalıyız.

Araba kullanırken sürüş ergonomisi ve rahat bir oturuş şekli tercih etmeliyiz.
Sürüş ergonomisi için koltuğumuzu aşağı yukarı ayarlamalıyız. Koltuk ayarında bir başka husus ise direksiyona vücudumuzun uzaklığının ne kadar olması gerektiğidir. Ticari araç kullanıcıları ise src belgesi eğitiminde gördükleri dijital takografı kontrol etmeleri gerekmektedir.

Dijital Takograf İle ilgili detaylar için sayfayı ziyaret edebilirsiniz.:

Araba direksiyonuna vücudumuzun uzaklığı nasıl belirlenir?

Bu mesafeyi belirlemenin en kolay yolu koltuğa tam yaslandıktan sonra ellerimizi direksiyona uzatırız. Direksiyonun üst kısmına kollarımızı düz bir şekilde tuttuğumuzda  bileklerimizin denk gelmesi yeterli uzaklıkta olduğumuzun işaretidir.  

Araç kullanımı sırasında vücudumuz nasıl olmalıdır?

Araba kullanımı esnasında yatar pozisyonda olmayacak şekilde, dik aynalarımızı görebileceğimiz, kör noktaları sağa veya sola hafifçe eğilerek rahatlıkla takip edebileceğimiz bir oturuş pozisyonu tercih etmeliyiz.

Araba kullanırken kesinlikle yapmamız gerekenler nelerdir?

Duyurular
- SRC Sınav Soruları - SRC Başvuru - 2014 Src Sınav Tarihleri
SRC Sıkça Sorulan Sorular
SRC Hakkında Sorular - 1 SRC Hakkında Sorular - 2 SRC Hakkında Sorular - 3 SRC Hakkında Sorular - 4 SRC Hakkında Sorular - 5 SRC Hakkında Sorular - 6 SRC Hakkında Sorular - 7 SRC Hakkında Sorular - 8 SRC Hakkında Sorular - 9 SRC Hakkında Sorular - 10
Sınav Takvimi
- 18 Ocak 2015 SRC1 Sınavı
- 20 Nisan 2015 SRC2 Sınavı
- 27 Haziran 2015 SRC3 Sınavı
- 17 Ekim 2015 SRC4 Sınavı
Sınav Soruları
Faydalı Bilgiler
Motorlu Taşıt Sayısı
Src Belgesi - Src Belgesi Nedir? - Src1 Belgesi - Src2 Belgesi - Src3 Belgesi - Src4 Belgesi - Src5 Belgesi - SRC Sınav Sonuçları - Src 1 Dersi - Src 2 Dersi - Src 3 Dersi - Src 4 Dersi - Src Kitabı
YENİ ÜMİT EĞİTİM KURUMLARI
Adres: Mareşal Çakmak Mh. Bağcılar Cd. No:114 Kat:1-2-3-4-5 Güngören / İSTANBUL
Tel: 0212 641 13 13 (pbx) Faks: 0212 506 81 43

Valid XHTML 1.0 Transitional