Src Kursu İstanbul

Src Belgesi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Malların ve insanların güvenli bir şekilde taşınması ve sürücünün belirli nitelikleri hem yolcular hem de kargo sahipleri için büyük ilgi görüyor. Ulusal ve uluslararası yollarda güvenli ulaşım standartları oluşturmak için sürücüler tarafından çeşitli belgeler istenmektedir. Ehliyet (ehliyet), mesleki yeterlilik veya SRC belgesi ve psikolojik teknik rapor, yol ve ulaşım sektörünü daha da güvenli hale getirir. Bu belgelerden herhangi birinin eksik olması durumunda ceza uygulanır.

Kamyonet, kamyonet, minibüs, minibüs, otobüs ve çekici gibi ticari araçlarda yük ve yolcu taşımacılığında görev alan tüm sürücülerin SRC belgesi alması ve taşımacılık sektöründeki ulaşım operatörlerinin standartlarını eğitmesi gerekir. Türkiye’de 2007’den beri zorunlu olan SRC belgesi, ticari araç ehliyetine sahip tüm trafik sürücüleri için mesleki yeterliliğin kanıtı olarak uluslararası geçerliliğe sahiptir. Src belgesi nasıl alınır şartları nelerdir gelin inceleyelim.

SRC Belgesi Türleri

SRC Belgesi Türleri Nelerdir?

SRC Belgesi Türleri Nelerdir?

SRC belgesi, ayrıca taşınan kargonun, yolcunun türüne ve kat edilen mesafeye de bağlıdır.

  • SRC1: Uluslararası Yolcu taşımacılığı
  • SRC2: Yurtiçi yolcu taşımacılığı
  • SRC 3: Uluslararası Yük Taşımacılığı
  • SRC4: Yurtiçi yük taşımacılığı
  • SRC5: Tehlikeli madde taşımacılığı

SRC Belgesi Nasıl Alınır?

Ulaştırma Bakanlığı tarafından verilen SRC belgesi almak isteyen sürücülerin, SRC eğitimi, verildiği onaylı bir kursta 36 saat yurtiçi taşımacılık eğitimini ve 41 saat uluslararası taşımacılık eğitimini tamamlamaları gerekmektedir. SRC 1, 2, 3, 4 belgesinde yer alan çeşitli derslerin sonunda adaylar 40 soruluk bir sınava gireceklerdir.

OKUMALISIN!  SRC3 Hangi Araçları Kullanır?

Uluslararası SRC belgeleri, yerel belgelere yöneliktir. SRC1 sertifikalarına sahip sürücülerin SRC3 sertifikaları vardır. SRC2 sertifikalarına sahip sürücüler de SRC4 sertifikaları olarak kabul edilir. Tehlikeli madde taşımacılığının özel ve kritik durumları nedeniyle SRC5 sertifikası SRC3 ve SRC4 belgelerini gerektirir.

Gereken evraklar

Src belgesi için gerekli olan evrak listesi

SRC Sertifikası İçin Gerekli Belgeler

  • Diploma örneği
  • Kimlik kartı fotokopisi
  • Sürücü belgenizin bir kopyası (ehliyet)
  • 2 adet sınavsız pasaport Fotoğrafı

SRC sertifikası almanın iki farklı yolu vardır. Bu yollar denenmiş ve denenmemiş olmak üzere ikiye ayrılıyor. Muayene veya eğitim almadan SRC belgesi almak isteyen sürücüler 25 Şubat 2003 tarihine kadar ehliyet sahibi olmaları gerekmektedir. Bu tarihten önce B sınıfı lisans sahipleri SRC2 ve Src 4 belgesi, CD sınıfı lisans sahipleri ise SRC2, SRC3 ve SRC4 belgelerini alabileceklerdir.

SRC alabilmek için birçok belge gerekmektedir. Belgeler, 6 ay içinde çekilmiş iki adet vesikalık fotoğraf, Türk vatandaşının TC kimlik fotokopisi, yabancı pasaport fotokopisi, ehliyet fotokopisi ve diploma fotokopisidir. Ayrıca bu belgeyi alabilmek için en az ilkokul mezunu olmanız gerekmektedir.

Kimler SRC Sertifikası Alamaz?

Araç için ehliyetiniz yoksa belge alamazsınız. Ehliyetiniz olduğunda başvuru yapabilirsiniz. Bu belge 66 yaşını doldurmuş ve 66 yaşını doldurmuş kişilere verilmez. 65 yaşından önce yayınlanmış bir belgeniz varsa, o belge yaşlandıkça etkisiz hale gelir. Belgeleri alabilmek için en az 26 yaşında olmalısınız. Otobüs kullanma yaşı 26 olarak belirlendi. 26 yaşın altındaki çocuklar SRC 1 ve 2 sertifikaları alamayacaktır..

OKUMALISIN!  SRC Belgesi Ders Saatleri

Gönderiniz kar amacı gütmeyen ve bir kamu kuruluşuna ait ise SRC belgesi almanıza gerek yoktur. İki tekerlekli araç veya üç tekerlekli araç gibi aracınız seyahate uygunsa, kurallara göre kimlik almanıza gerek yoktur. Bir kişinin bir araba römorkuna bağlı kar amacı gütmeyen eşyaları taşımak için bir SRC sertifikası almasına gerek yoktur.

Araç jandarma, Türk ordusuna ait veya bir polis veya sahil güvenlik ekibine bağlı ise, araç menzile dâhil değildir. Telsiz, cenaze veya tekerlekli vinç sahipleri de yurt dışına seyahat ederken SRC sertifikasına ihtiyaç duymazlar. Ancak bu araçlar amaçlarına uygun olarak kullanılmalıdır. Diğer bir istisna, Emniyet Genel Müdürlüğü veya Türk Silahlı Kuvvetleri gibi kuruluşlara akaryakıt taşırken geçerlidir.

Src belgesi nasıl alınır şartları nelerdir yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. YouTube Kanalımıza Abone olabilirsiniz.

Leave a Reply