Menü
Anasayfa Hakkımızda Kadromuz SRC Referanslarımız Yetki Belgesi İletişim
SRC Belgesi
Src Belgesi Src1 Belgesi Src2 Belgesi Src3 Belgesi Src4 Belgesi Src5 Belgesi SRC Sorgulama SRC Fiyatları SRC Ders Saatleri Sınavsız SRC Belgesi SRC Sınav Sonuçları SRC Başvurusu Kayıp SRC Belgesi SRC Sınav Duyurusu SRC Eğitimi Psikoteknik Raporu SRC Belgesi için Gerekli Evraklar
ÜDY Belgesi
ÜDY Belgesi ÜDY2 Belgesi
ODY Belgesi
ODY Belgesi
SRC Dersleri
Araç Bilgisi ve Ekonomik Araç Kul. Çalışma ve Dinlenme Süreleri Davranış Psikolojisi Bölüm 1 Bölüm 2 Düzenli Yolcu Taşımacılığı A Türü Yetki Belgesi B Türü Yetki Belgesi D Türü Yetki Belgesi Geçiş Belgeleri ve Güzergah Kur. Araç için Gerekli Belgeler Eşya Belgeleri Geçiş Belgeleri Geçiş Belgeleri 2 Geçiş Belgesi Dağıtımı Kullanım Şek. Göre Geç. Bel. Muaf Tutulan Taşımalar UBAK Belgesi Gümrük Kaçakçılık ve Tır Mevzuatı Bölüm 1 Bölüm 2 Bölüm 3 Bölüm 4 Güvenli Sürüş Teknikleri Harita Okuma Bilgisi İletişim Teknolojileri İlk Yardım Bölüm 1 Bölüm 2 Tehlikeli Madde Taşımacılığı Bölüm 1 Bölüm 2 Bölüm 3 Trafik Kazalarının Önlenmesi Trafik Kuralları ve Cezalar Turizm Taşımacılığı Ulaştırma Mevzuatı Bölüm 1 Bölüm 2 Bölüm 3 Yasal Sorumluluklar ve Sigorta Bölüm 1 Bölüm 2 Bölüm 3 Edirne Keşan Src Belgesi
Sınav Soruları

Trafik Kuralları ve Cezalar


TRAFİK KURALLARI VE CEZALAR- ÖZET
AMAÇ:
SRC Mesleki Yeterlilik Eğitimi derslerinden “ Trafik Kuralları ve Cezaları” dersinin amacı; “ülkemizde trafik sorununa neden olan unsurları ortadan kaldırabilmek için uyulması gereken trafik kuralları ile ilgili olarak sürücülerde bilinç oluşturmak ve sürücülerin trafik kurallarına uymalarını sağlamaktır.”
 
 Trafik kuralları ve cezalar dersinden sürücüler şu becerileri kazanırlar:
Trafik kurallarına uygun güvenli bir sürüş sergiler.
Türkiye’ deki trafik sorununun boyutu bilir.
Trafik kurallarına uyulmasının gerekliliğine inanır.
Güvenli bir sürüş için
Bütün aynaları ayarlamak.
Ayaklarımızı pedallara sonuna kadar basacak şekilde koltuğu ayarlamak.
Emniyet kemerini takmak gerekir.
 
 Trafik işaretleri:
 
Bir kavşakta sırasıyla trafik görevlisine, ışıklı işaret cihazlarına, işaret levhalarına ve yol çizgilerine uymalıyız.
 
 Araç kullanma yasakları:
 
Uyuşturucu ve keyif verici madde kullanarak araç kullanmak yasaktır. Tespiti halinde sürücü belgesi süresiz geri alınır, 6 ay hapis cezası verilir, para cezası verilir. Bir daha sürücü belgesi alamazlar.
Resmi ve ticari araç kullananların alkollü araç kullanmaları yasaktır.
Diğer sürücülerin 0, 50 promilden fazla alkollü olarak araç kullanmaları yasaktır. Resmi ve ticari araç kullananların herhangi bir şekilde araç kullanmaları, diğer araç sürücülerinin ise 0,50 promilin üzerinde araç kullandıkları tespiti halinde; suçun işlendiği tarihten geriye doğru beş yıl içerisinde,
 
-İlk tespitte; sürücü belgesi 6 ay geri alınır, para ve puan cezası verilir
 -İkinci tespitte; sürücü belgesi 2 yıl geri alınır, para ve puan cezası verilir, bir haftalık sürücü davranışlarını geliştirme eğitimi verilir.
 - Üçüncü tespitte; sürücü belgesi 5 yıl geri alınır, para ve puan cezası verilir, 6 ay hapis cezası verilir, psikoteknik değerlendirme yapılır.
 
 Hız Kuralları:
 
Sürücüler, hızlarını yol, hava, yük, trafik, görüş, yol kenarındaki işaret levhalarına göre ayarlarlar. Araçların hız limitleri aşağıdaki tabloda gösterilmiştir. Araçlar römork taktıklarında, römorksuz hız limitlerinden 10 km daha düşük seyrederler. Altına düşülmemesi gereken hıza asgari hız denir.
 
 Takip mesafesi:
 
Bir aracın seyrettiği kilometre hızının en yarısı kadar metre mesafeye takip mesafesi denir. Örneğin; saatte 90 kilometre hızla seyreden bir sürücü, öndeki araç ile arasında en az 45 metre mesafe bırakmalıdır.
 
 Karayolunu kullanmanın temel kuralları:
 
1. Gidiş yönüne göre en sağ gidilmelidir.
 2. Çok şeritli yollarda trafik durumuna göre hızının gerektirdiği şeritten gidilmelidir.
 3. Şerit değiştirmeden önce, gireceği şeritten gelen araç varsa, emniyetle geçmesi beklenmelidir.
 4. Trafiği aksatacak şekilde şerit değiştirmek yasaktır.
 5. Geçme, dönme, durma, durakla, park etme hallerinin dışında şerit değiştirmek yasaktır.
 6. Yerleşim yerleri içinde kavşaklara 30 metre, yerleşim yerleri dışında kavşaklara 150 metre kala şerit değiştirmek yasaktır.
 7. İşaret vermeden şerit değiştirmek yasaktır.
 8. Araçların cinsine uygun olmayan şeritten gitmeleri yasaktır. Bölünmüş karayollarında, karşı yönden gelen trafiğe için ayrılmış yol bölümüne girmek yasaktır.
 
 Kavşaklarda Geçiş Hakkı Kuralları:
 
Kontrollü kavşaklarda; trafik yetkilisinin işaretlerine, ışıklı işaret cihazlarına,işaret levhalarına ve yol çizgilerine uyulmalıdır.
 
 Kontrolsüz kavşaklarda; kavşak kolları aynı değerde iseler;
 
1. Motorsuz taşıtlar motorlu taşıtlara yol vermelidirler.
 2. Motorlu taşıtlarda iş makineleri ve traktör diğer motorlu taşıtlara yol verir.
 3. Bütün taşıtlar geçiş üstünlüğüne sahip araçlara yol verirler.
 4. Motorlu taşıtlar, sağdan yaklaşana yol verirler.


TMGD Eğitimi | Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı
Duyurular
- SRC Sınav Soruları - SRC Başvuru - 2014 Src Sınav Tarihleri
SRC Sıkça Sorulan Sorular
SRC Hakkında Sorular - 1 SRC Hakkında Sorular - 2 SRC Hakkında Sorular - 3 SRC Hakkında Sorular - 4 SRC Hakkında Sorular - 5 SRC Hakkında Sorular - 6 SRC Hakkında Sorular - 7 SRC Hakkında Sorular - 8 SRC Hakkında Sorular - 9 SRC Hakkında Sorular - 10
Sınav Takvimi
- 18 Ocak 2015 SRC1 Sınavı
- 20 Nisan 2015 SRC2 Sınavı
- 27 Haziran 2015 SRC3 Sınavı
- 17 Ekim 2015 SRC4 Sınavı
Sınav Soruları
Faydalı Bilgiler
Motorlu Taşıt Sayısı
Src Belgesi - Src Belgesi Nedir? - Src1 Belgesi - Src2 Belgesi - Src3 Belgesi - Src4 Belgesi - Src5 Belgesi - SRC Sınav Sonuçları - Src 1 Dersi - Src 2 Dersi - Src 3 Dersi - Src 4 Dersi - Src Kitabı
YENİ ÜMİT EĞİTİM KURUMLARI
Adres: Mareşal Çakmak Mh. Bağcılar Cd. No:114 Kat:1-2-3-4-5 Güngören / İSTANBUL
Tel: 0212 641 13 13 (pbx) Faks: 0212 506 81 43

Valid XHTML 1.0 Transitional